Positiverne Logo Glemt din adgangskode?
Ikke medlem endnu? Bliv medlem her

Læringsportal til
dagtilbud og skoler

Få adgang til stort udvalg af print-selv materialer

Sådan bruger du portalen

Velkommen til Positiverne

Understøttende redskaber til lærere og pædagoger

Positiverne er en online platform med materialer til undervisning og understøttende redskaber til det pædagogiske arbejde i dagtilbud og grundskoler. Med en bruger til platformen får du adgang til værktøjer til at skabe læring og dannelse og masser af sjove aktiviteter klar til brug.

Bliv medlem i dag

Med en bruger til platformen får du adgang til værktøjer til at skabe læring og dannelse og masser af sjove aktiviteter klar til brug.

Portal til grundskoler

Støtteværktøjer til din klasseledelse

Supplerende undervisningsmaterialer

Inkluderende og visuelle redskaber, der styrker deltagelsesmuligheder for elever

Egen plakat- og QR-designer

Portal til dagtilbud

Kommuniker nemt til børn og forældre med budskabsplakater

Læringsmaterialer til musik og sang, krop og bevægelse, tal og bogstaver og meget mere

Lav egne plakater med plakatdesigneren

QR-koder, der understøtter læring og bevægelse

Bliv medlem i dag

Hvad siger brugerne?

Hvad søger du?

Se resten af vores store udvalg med redskaber og værktøjer til det pædagogiske arbejde i dagtilbud og grundskoler i vores shop.

Hvad søger du?

Se resten af vores store udvalg med redskaber og værktøjer til det pædagogiske arbejde i dagtilbud og grundskoler i vores shop.

Scroll to Top

Årstider og planlægning

Hvilket tøj har man på om vinteren, hvilken årstid kommer efter sommer, og hvilken dag er det i dag? 

Det er vigtigt at snakke om årets gang, ugedage, måneder osv. med børnene. Det giver en bedre forståelse af konceptet ‘tid’. 

I denne kategori findes der visuelle værktøjer til læring om årstiderne, samt strukturtavler, der kan bruges dagligt til at snakke om, hvilken dag det er i dag.