Positiverne Logo Glemt din adgangskode?
Ikke medlem endnu? Bliv medlem her

Matematik med havdyr - Udeskolen

Varenummer: MatematikMedHavdyr Kategorier , , , , , ,

Regn med havets store dyr

Disse opgaver er udviklet til ‘Udeskolen’ men kan bruges selvstændigt og tværfagligt med naturfagene. Kombiner med fysiske aktiviteter udendørs. Gå fx ud på boldbanen eller i skolegården og vis med kridt eller snor, hvor store de fantastiske havdyr er i virkeligheden.

I dette download er der:

3 sider til print.
1 side med fakta om dyrene – tal, der skal bruges til regnestykker.
2 sider med plus- og minusstykker i form af billeder af de dyr, der skal regnes med.

Målgruppe:

Indskoling og mellemtrin

Sådan gør du:
  1. Download PDF filen.
  2. Print det ønskede antal sæt.
  3. Laminer evt. siderne så de kan bruges udendørs. Skriv med tynd whiteboardmarker.
Forslag til anvendelse:
  • Sæt eleverne sammen to og to.
  • Elev A har fakta-arket og elev B har opgave-arket.
  • Elev B skal nævne eller beskrive de to dyr, der skal regnes med og fortælle hvilke tal han har brug for (alder, længde etc.). Elev B skal levere de rette tal til regnestykket.
  • Der er plads til at stille regnestykket op på arket.
  • Alle opgaver kan løses i fællesskab eller på skift.
  • Til sidst kan klassen eller gruppen måle hvor mange af de forskellige slags havdyr der kan ligge i forlængelse af hinanden på en fodboldbane, i skolegården mm. I kan måle med måleredskabet på de to læringsduge fra Udeskoletasken.

Find hele vejledningen med konceptbeskrivelse og aktivitetsforslag til Udeskoletasken lige her: Matematik vejledning og aktivitetsforslag.

Udeskoletaskens aktivitetsforslag lægger generelt op til, at underviseren laver en base på et udeområde og hovedsageligt befinder sig ved denne, og at eleverne hovedsageligt løser
opgaver selvstændigt i små grupper og bevæger sig frem og tilbage mellem basen og egen ”arbejdsstation” eller et større aftalt område. På basen kan eleverne hente hjælp og samles før og efter opgaveløsning.

Flere matematikaktiviteter til udeskole
Mangler du lamineringslommer?

Matte lamineringslommer finder du lige her i shoppen:
MAT A3 LAMINERING 125 MIC. – 100 stk.
MAT A3 LAMINERING 250 MIC. – 100 stk.
MAT A4 LAMINERING 100 MIC. – 100 stk.

Alternative produkter

Scroll to Top

Hvis du har ledt forgæves efter materialer, så er du meget velkommen til at komme med foreslag her.

Årstider og planlægning

Hvilket tøj har man på om vinteren, hvilken årstid kommer efter sommer, og hvilken dag er det i dag? 

Det er vigtigt at snakke om årets gang, ugedage, måneder osv. med børnene. Det giver en bedre forståelse af konceptet ‘tid’. 

I denne kategori findes der visuelle værktøjer til læring om årstiderne, samt strukturtavler, der kan bruges dagligt til at snakke om, hvilken dag det er i dag.

Forslagskasse