Positiverne Logo Glemt din adgangskode?
Ikke medlem endnu? Bliv medlem her

Den lille tabel - Udeskolen

Tag tabellerne med ud i det fri

Udnyt uderummets mange fordele og flyt almindelig undervisning ud i det fri, hvor der er plads til at bevæge sig og rum til mange måder at lære på.

Med en lille smule kreativitet og ganske få redskaber er det nemt at flytte undervisningen udendørs og løse fagfaglige opgaver på en ny, sjov og aktiv måde.

Denne print-selv tabel er lavet til ‘Udeskolen’ og kan anvendes som den ene af Udeskoletaskens matematik-læringsduge. Men brug den som du synes.

I dette download er der:

1 side til print.
Den lille tabel i Udeskolens design.

Målgruppe:

Indskoling og mellemtrin

Sådan gør du:
  1. Download PDF filen.
  2. Print det ønskede antal i str. A4 eller A3 (vælges i printerindstillinger).
  3. Laminer siden så den kan tåle snavs og bruges mange gange.
Forslag til anvendelse:

Brug tabellerne på arket til mange slags aktiviteter udendørs – kun fantasien sætter grænser.

Udeskolens aktivitetsforslag lægger generelt op til, at underviseren laver en base på et udeområde og hovedsageligt befinder sig ved denne, og at eleverne hovedsageligt løser
opgaver selvstændigt i små grupper og bevæger sig frem og tilbage mellem basen og egen ”arbejdsstation” eller et større aftalt område. På basen kan eleverne hente hjælp og samles før og efter opgaveløsning.

Find også vejledningen til aktiviteter med Udeskoletasken lige her: Matematik vejledning og aktivitetsforslag, og erstat læringsdugen i aktiviteterne med dette ark.

Flere matematikaktiviteter til udeskole
Mangler du lamineringslommer?

Matte lamineringslommer finder du lige her i shoppen:
MAT A3 LAMINERING 125 MIC. – 100 stk.
MAT A3 LAMINERING 250 MIC. – 100 stk.
MAT A4 LAMINERING 100 MIC. – 100 stk.

Alternative produkter

Positiverne logo
Online platform, der med visuelle og strømlinet redskaber understøtter det pædagogiske arbejde i dagtilbud, grundskoler og specialtilbud. Indholdet på Positiverne bidrager til visuel stilladsering og kvalitetsstærke læringsmiljøer, der gør hverdagen lettere og sjovere.


© 2025 - Positiverne.dk fra EXAKT
Alt indhold på Positiverne.dk, herunder grafik, tekst og designs, er beskyttet af ophavsret.
Det er ikke tilladt at anvende vores materiale til træning af kunstig intelligens, datasæt eller lignende formål uden skriftlig tilladelse fra Positiverne.

Kontakt os

Stenholm 7,
9400 Nørresundby
positiverne@exakt.dk
+4598193533
Et produkt fra Exakt
VISA Mastercard MobilePay
Scroll to Top

Hvis du har ledt forgæves efter materialer, så er du meget velkommen til at komme med foreslag her.

Årstider og planlægning

Hvilket tøj har man på om vinteren, hvilken årstid kommer efter sommer, og hvilken dag er det i dag? 

Det er vigtigt at snakke om årets gang, ugedage, måneder osv. med børnene. Det giver en bedre forståelse af konceptet ‘tid’. 

I denne kategori findes der visuelle værktøjer til læring om årstiderne, samt strukturtavler, der kan bruges dagligt til at snakke om, hvilken dag det er i dag.

Forslagskasse