Enere, tiere og hundreder
Dette print er udviklet til ‘Udeskolen’ men kan også anvendes selvstændigt.
Udnyt uderummets mange fordele og flyt almindelig undervisning ud i det fri, hvor der er plads til at bevæge sig og rum til mange måder at lære på.
Med en lille smule kreativitet og ganske få redskaber er det nemt at flytte undervisningen udendørs og løse fagfaglige opgaver på en ny, sjov og aktiv måde.
I dette download er der:
1 side til print.
Visualisering af ener, tier, hundreder og tusinder.
Målgruppe:
Indskoling
Sådan gør du:
- Download PDF filen.
- Print det ønskede antal i A3 eller A4.
- Laminer siden så den kan tåle snavs og bruges mange gange.
Forslag til anvendelse:
Dette ark kan anvendes sammen med Elevtavlerne fra Udeskoletasken, som har samme slags visualisering af et trecifret tal, eller download og print selv tavlen lige her: Elevtavle – print-selv. Bemærk at de forskellige enheder er farvekodet
Brug det også sammen med disse opgaver:
Udeskolens aktivitetsforslag lægger generelt op til, at underviseren laver en base på et udeområde og hovedsageligt befinder sig ved denne, og at eleverne hovedsageligt løser
opgaver selvstændigt i små grupper og bevæger sig frem og tilbage mellem basen og egen ”arbejdsstation” eller et større aftalt område. På basen kan eleverne hente hjælp og samles før og efter opgaveløsning.
Find hele vejledningen med konceptbeskrivelse og aktivitetsforslag til Udeskoletasken lige her: Matematik vejledning og aktivitetsforslag.
Flere matematikaktiviteter til udeskole
- Figurjagt
- Gæt, mål og regn
- Hop som en frø
- Lav selv regnestykker
- Matematik med Afrikas dyr
- Matematik med havets dyr
Mangler du lamineringslommer?
Matte lamineringslommer finder du lige her i shoppen:
MAT A3 LAMINERING 125 MIC. – 100 stk.
MAT A3 LAMINERING 250 MIC. – 100 stk.
MAT A4 LAMINERING 100 MIC. – 100 stk.